❗️ In order to use Verkami you must do it from another browser. Install or enter from: Microsoft Edge, Chrome or Firefox. Microsoft has stopped updating the Internet Explorer browser you are using and it is no longer compatible with most websites.

SOC EN CROS màgia, imaginació i creativitat

Un Drac viu a la nostra escola, la Institució Montserrat. Aquesta és una història real!

Institucio Montserrat

A project of

Category

Created in

0
seconds
253
Pledges
8.070€
From 8.000€
Contribute to the project

Choose your reward

Fa quatre anys, dalt d’un arbre del pati de la nostra escola, va aparèixer un ou gegant. Amb ell, va començar aquesta gran aventura, plena de sorpreses, investigacions, descobriments i aprenentatges! Van prendre importància, sens dubte, la complicitat dels més grans, els dubtes dels mitjans, la creença absoluta dels més petits.

D’aquest ou en va sortir un drac. Un drac divertit, misteriós i gros. És el drac Cros i ara viu en una cova que li hem construït, menja abraçades i petons de nens, nenes, mestres, famílies,...

Resulta que en Cros ara vol publicar un llibre per explicar què li va passar quan era dins de l’ou, quines converses sentia i on va anar a parar quan va néixer. Eren els volts de Nadal i l’escola ja estava buida, voleu descobrir què va fer el drac Cros?

Famílies, entitats i totes les persones que penseu i creieu en el poder de la màgia, la imaginació i la creativitat per viure en un món millor. Esteu convidats i convidades a compartir amb nosaltres aquest projecte educatiu tan gros i màgic. Tant, com el drac Cros.

SOC EN CROS, QUÈ ÉS?

És un llibre il.lustrat de tapa dura, de 20 x 20 cm i que amb 36 pàgines recull una història real de la nostra escola.

Soc en Cros és un projecte propi, de la comunitat educativa, ja que la construcció del personatge va ser realitzada per una mestra de l’etapa d’Educació Infantil, la il·lustració de la història ha estat feta per una àvia de l’escola i la impressió ha anat a càrrec d’un pare de la mateixa. Mestres i alumnes han participat creant materials, fent activitats d’aprenentatge i donant a conèixer el projecte.

Hem aconseguit que sigui un projecte comú i transversal, ja que gaudim d’en Cros a les festes de l’escola i a les diferents activitats escolars on ens aporta la seva màgia.

Soc en Cros creu que el món dels infants és un món animat, on tots els objectes, persones i animals poden actuar i sentir. Amb la maduració arriben a diferenciar la fantasia de la realitat, però quan la màgia encara hi és present, fa que els infants es facin preguntes i es qüestionin les possibilitats reals de les accions del seu voltant.

Moltes famílies ens han fet arribar i ens han agraït poder tornar a ser infants amb la presència i la màgia del drac Cros. És per això, que ens hem animat per seguir ampliant la història del nostre drac i poder publicar aquest conte, que donarà a conèixer la vivència més íntima del nostre drac dins i fora de la nostra escola.

QUI SOM?

Som l’escola Institució Montserrat, una cooperativa del barri de Sants amb més de 90 anys d’història. Una escola que és un petit poble dins d’una gran ciutat, el poble IM. Això ens permet viure i conviure en comunitat, on les emocions són part integral de l’aprenentatge amb una atenció individualitzada, on aprenem fent, pensant i comunicant. Som creadors digitals, l’escola és coneguda com una escola productora, formadora i creativa dels propis continguts i aprenentatges. Amb emprenedoria cooperativa duem a terme la gestió del centre i l’esperit cooperativista és present en totes les diferents àrees i estaments: mestres, alumnes i famílies.

QUÈ BUSCA AQUESTA CAMPANYA ?

Aquesta és una campanya de micromecenatge que pretén aconseguir el suport econòmic per l'autoedició i publicació del llibre Sóc en Cros!

La publicació d’aquesta història ens permet desenvolupar la imaginació, Ja que acosta als lectors i a les lectores a un pensament creatiu que obre, encara més, la capacitat d’aprendre. La imaginació ens dóna eines per poder-nos adaptar en el nostre entorn i també per trobar camins propis, creatius i que ens permetin anar transformant la nostra societat. En definitiva, imaginar és crear.

Soc en Cros és una eina per motivar la lectura, ja que és un llibre que explica una història màgica i propera, on la pròpia escola i la comunitat educativa és la protagonista. A més, l’escola pot contribuir en el benestar i l'empoderament dels nostres infants a la vegada esdevé motor de transformació social.

A QUÈ DESTINAREM LES VOSTRES APORTACIONS?

El nostre repte com a comunitat educativa és aconseguir l’autofinançament d’aquest llibre que consisteix amb l’edició de mil exemplars. Per altra banda, l’escola és solidària amb el nostre entorn més proper, és per això que un euro de cada llibre anirà destinat a la Fundació CanPedró, que va néixer al nostre barri amb la voluntat d’atendre les persones, fonamentalment gent gran, famílies i infants, que es troben en situació de vulnerabilitat i en risc d’exclusió social, donant resposta a les noves dimensions de la pobresa.

CALENDARI

Dimarts 10 de desembre, comencen les aportacions.

Dissabte 18 de gener acabem el termini per aconseguir el nostre objectiu.

Al llarg del mes de febrer hi haurà la impressió del llibre.

El llibre estarà enllestit el Dijous 23 d’Abril de 2020.
És una data molt celebrada a l’escola.

ENLLAÇOS

Web Institució Montserrat

Web de l’escola on hi haurà una entrada especial explicant tot el projecte i poder fer les aportacions.

Bloc del DRAC CROS

També hi ha un bloc especial a l’etapa d’educació infantil amb un diari cronològic de tota la història del drac Cros.

http://www.adngrafic.cat/ca

Sergi Martínez el pare que ens ha permet i ajudat a poder fer la impressió del llibre.

http://laconxita.com/

La nostra àvia artista, autora i il.lustradora(per a veure les seves creacions necessitareu Flash!)

http://www.jorditonietti.com/

Músic i autor de la cançó 'Soc en Cros'.

DIFUSIÓ DEL PROJECTE

Aquest projecte es difon a tota la comunitat educativa que es preveu que siguin el nostre gruix de mecenes. Es farà difusió a través de la web i el twitwer de l’escola i través de diverses activitats directes amb el drac Cros.

També comptem amb el teixit del barri de Sants. Les seves botigues i entitats amb qui hi tenim contacte directe a través dels nostres alumnes de l’etapa de Secundària. També es demanarà poder-hi deixar informació específica del projecte.

Radio Sants ens ofereix un espai per a poder parlar del nostre projecte, vindran a l’escola. (Sants3radio.cat)

El diari d’educació (Diarieducacio.cat) tenim un article de tota la part més de la intenció pedagògica del projecte i de com un personatge imaginàri és pot convertir en una eina d’aprenentatge transversal en tota la comunitat educativa.

FAQ

There are none published yet.

Do you have any other queries or questions?

Ask the author

24 comments

If you are already a sponsor, please Log in to comment.

 • Ivan Lago Bermudo

  Ivan Lago Bermudo

  about 3 years

  Bon dia! Tenim alguna novetat sobre quan es podran repartir els llibres? En tenim moltes ganes!

 • Institucio Montserrat

  Institucio Montserrat
  Author

  almost 4 years

  Moltes gràcies guapa👏🏻👏🏻👏🏻Ja ho estem aconseguint, és fantàstic, màgic, entranyable... 😘

 • Silvia Bejarano

  Silvia Bejarano

  almost 4 years

  Ho aconseguirem famílies!!! :-) Moltes gràcies per tota la il.lusió

 • Institucio Montserrat

  Institucio Montserrat
  Author

  almost 4 years

  Gràcies mecenes😜és emocionant👏🏻👏🏻👏🏻

 • Lluís

  Lluís

  almost 4 years

  Moltes felicitats pel projecte i endavant

 • markins

  markins

  almost 4 years

  Endavant!

 • Institucio Montserrat

  Institucio Montserrat
  Author

  almost 4 years

  A nosaltres també ens encanta i estem molt contents de tenir mecenes com tu, gràcies!😜😘

 • Lluïsa Izquierdo

  Lluïsa Izquierdo

  almost 4 years

  M'encanta el projecte del que em sento part com a ex-alumne

 • Institucio Montserrat

  Institucio Montserrat
  Author

  almost 4 years

  I la seva màgia. Gràcies família!🥰

 • Roberto Seijas

  Roberto Seijas

  almost 4 years

  Fem gros el Cros!!!

We use our own cookies to provide website functionality and third party cookies to analyze traffic and serve targeted advertisements based on your surfing habits. You can accept all cookies by clicking “Accept” or obtain more information and set your preferences here.